W związku z informacjami otrzymanymi od mieszkańców gminy Nowogródek Pomorski o żerowaniu wilków na terenach sołectw oraz w pobliżu domostw, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności oraz o zabezpieczanie psów na nieogrodzonych posesjach. Prosimy także aby psów nie puszczać luzem w lesie. Ważne jest również zabezpieczanie kompostowników. Zostawianie resztek jedzenia w miejscach dostępnych dla wilków, sprawia, że przyzwyczajają się one do zdobywania pożywienia w ten sposób i mogą stawać się coraz śmielsze w podchodzeniu do naszych posesji.

Pamiętajmy także, że jeśli spotkamy w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30-50 m) lub przygląda się zbyt długo i poszczekuje należy:

  • unieść ręce i machać nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna i staniesz się większy (groźniejszy) w oczach obserwującego cię zwierzęcia.
  • Pokrzykiwać głośno ostrym tonem (lub zagwizdać) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucać w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej kijem lub kamieniem.
  • Wycofać się spokojnie, można przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się już tobą.

Pamiętajmy, że wilki objęte są ochroną ścisłą. Nie wolno ich umyślnie zabijać, chwytać, okaleczać, płoszyć czy niepokoić.